صفحه اصلی/ استانها ۰۳:۱۲:۳۷ ۱۴۰۱/۱۱/۵ | ايسنا 0

قم ظرفیت این حجم صنایع را ندارد

قم ظرفیت این حجم صنایع را ندارد

قم ظرفیت این حجم صنایع را ندارد

ایسنا/ رئیس سازمان حفاظت محیط‌زیست گفت: این استان توانایی و ظرفیت این حجم از صنایع صنعتی و جمعیت را با توجه به شرایط اقلیمی و جغرافیایی خود ندارد.

علی سلاجقه، رئیس سازمان حفاظت محیط‌زیست در نشست هم‌اندیشی با نخبگان حوزوی و دانشگاهی استان قم اظهار کرد: دولت سیزدهم عزم جدی و عملی‌ای برای عمل به دغدغه‌ها و منویات مقام معظم رهبری در مورد محیط زیست در دستور کار قرار داده است.
وی گفت: لایحه در دست نگارش تغییر اقلیم، پس از تدوین و نهایی شدن در دولت برای تبدیل آن به یک قانون مصوب به مجلس شورای اسلامی تقدیم خواهد شد.
سلاجقه با اشاره به دغدغه‌های جمهوری اسلامی نسبت به مساله تغییر اقلیم و کاهش تولید کربن‌ها در نشست‌های پاریس و گلاسکو، خاطرنشان کرد: توجه به این امور بخش مهمی از تمدن نوین اسلامی است که باید با همکاری سایر کشورهای اسلامی عملیاتی شود.
وی با بیان اینکه هم‌اکنون کشور چین بشدت بر نابودی صنایع آلاینده همت گذاشته و تئوری دنیای بدون کربن‌ها را مطرح کرده است، گفت: در آینده میزان استفاده از کربن‌ها حجم صادرات و واردات کشورها و حدومرز آن‌ها را مشخص خواهد کرد و هرساله بر دقت نظر پالایه‌های زیست‌محیطی بر تولیدات صنعتی افزوده می‌شود.
سلاجقه با اشاره به شرایط کم آبی کشور اظهار داشت: باید از تجربه‌های موفق کشورهای جهان در جمع‌آوری آب و افزایش بهره وری آن استفاده شود.
وی با بیان اینکه مشارکت مردمی و پایبندی به عقل و خرد در کاهش تخریب محیط‌زیست بشدت تأثیرگذار است، بیان کرد: کمتر کسی در کشور مانند مقام معظم رهبری نسبت به حفظ محیط‌زیست و منابع طبیعی دغدغه مند است، ایشان همواره نسبت به جلوگیری از تخریب محیط‌زیست در هر قالبی تذکر می‌دهند.
سلاجقه ادامه داد: مقام معظم رهبری همواره نسبت به اینکه مساله محیط‌زیست یک مقوله درجه‌یک و تاکنون نسبت به آن اجحافات زیادی شده است هشدار می‌دهند و نسبت به حفظ اقلیم و منابع طبیعی تاکید دارند.
معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان حفاظت از محیط‌زیست در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به استقرار واحدهای صنعتی و سکونتگاه‌های انسانی بیش از ظرفیت واقعی قم، بیان کرد: این استان توانایی و ظرفیت این حجم از صنایع صنعتی و جمعیت را با توجه به شرایط اقلیمی و جغرافیایی خود ندارد.
سلاجقه با بیان اینکه قم برای تولید انرژی پاک بخصوص در زمینه روزهای زیاد آفتابی ظرفیت بالایی دارد، تصریح کرد: پیش بینی‌های برنامه ششم توسعه در تولید ۳۰ درصدی انرژی پاک هنوز محقق نشده‌است.
وی با انتقاد از بارگزاری حدود ۲ هزار و ۸۰۰ واحد صنعتی در قم، یادآور شد: ما در مساله محیط زیست با هیچ فرد و نهادی تعارف نداریم و خدا و قانون را مدنظر می گیریم ؛ محیط شهرها به عرصه جولان صنایع و آلاینده ها تبدیل شده و عرصه برای زیست انسانی محدود شده است؛ قول می دهیم دیگر هیچ واحد هیدروکربنی در قم مستقر نشود.
معاون رئیس جمهوری و رییس سازمان حفاظت از محیط‌زیست با تاکید بر از بین رفتن سرمایه و انرژی کشور بخاطر کیفیت پایین خودروها، گفت: اصل باید بر این باشد که قیمت بنزین لیتری بین ۵۰ تا ۱۰۰ هزار تومان و قیمت خودروهای باکیفیت وارداتی نهایتا ۱۰۰ میلیون تومان باشد تا اندکی شرایط زیست محیطی بهبود یابد در حالی که هم اکنون خودروهای پرمصرف داخلی بخش زیادی از انرژی را هدر می‌دهند.
سلاجقه گفت: برای تامین حقابه‌های استان قم، هشدارهای لازم به استان‌های مرکزی، البرز، تهران و قزوین داده‌شده است و این استانها مکلف هستند حقابه های تالاب‌های ارزشمند قم را تخصیص بدهند.

انتهای پیام.

نظر خود را بگذارید