صفحه اصلی/ استانها ۰۲:۴۰:۱۳ ۱۴۰۰/۷/۲۲ | ايرنا 0

بازدید ارزیابان یونسکو از کاروانسرای ینگی‌ امام ساوجبلاغ

بازدید ارزیابان یونسکو از کاروانسرای ینگی‌ امام ساوجبلاغ

بازدید ارزیابان یونسکو از کاروانسرای ینگی‌ امام ساوجبلاغ

ایرنا/ مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی البرز از بازدید ارزیابان یونسکو از کاروانسرای ینگی‌ امام ساوجبلاغ خبر داد.

فریدون محمدی، مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی البرز اظهار کرد: این بازدید کارشناسان یونسکو در کاروانسرای ینگی‌امام ساوجبلاغ به منظور ارزیابی این بنای تاریخی و ثبت در فهرست میراث جهانی انجام شد.
وی اضافه کرد: ارزیابان سازمان علمی و تحقیقاتی ملل متحد (یونسکو)  در سفر نیم‌روزه خود به شهرستان ساوجبلاغ، اولین اثر تاریخی واجد شرایط استان برای‌ ثبت در فهرست میراث جهانی را بررسی کردند.
محمدی با اشاره به اجرای عملیات مرمتی در بنای مزبور طی سال گذشته افزود: در روزهای اخیر علاوه بر ساماندهی و پاکسازی محوطه، آلودگی‌های بصری احتمالی رفع و دیواره‌های و کف بنای تاریخی به شیوه تخصصی شستشو شد.
مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی البرز افزود: پس از بازدید و بررسی عملیات‌های مرمت و آماده‌سازی مجموعه ینگی‌امام، ارزیابان یونسکو گزارش جامعی از روند فعالیت و تغییر کاربری آن به منظور تداوم ادامه حیات آن تهیه و تدوین کردند.
وی یادآور شد: کاروانسرای ینگی‌امام ساوجبلاغ به عنوان تنها اثر شاخص البرز در مسیر جاده ابریشم قرار گرفته و با پیگیری‌های انجام شده به عنوان اولین اثر استان نامزد ثبت در فهرست میراث جهانی شده است.

انتهای پیام.

نظر خود را بگذارید