صفحه اصلی/ ورزشی ۱۳:۱۹:۴۱ ۱۴۰۰/۵/۱۲ | خبر ورزشي 0

مرزبان: کار پرسپوليس باورنکردني بود

مرزبان: کار پرسپوليس باورنکردني بود

مرزبان: کار پرسپوليس باورنکردني بود

خبر ورزشي/ عليرضا مرزبان به جنجال‌هاي ايجاد شده درباره اظهاراتش مبني بر اينکه استقلال تنها رقيب سپاهان در ليگ برتر است واکنش نشان داد.
عليرضا مرزبان نامي آشنا در فوتبال ماست. مردي که به دليل سالها زندگي حرفه‌اي در فوتبال اروپا، فوتبال مدرن را خيلي خوب مي‌شناسد و در اين فوتبال هم در تيم‌هاي فراواني کار کرده است که سپاهان يکي از آنهاست. او همراه با کرانچار فقيد هم در سپاهان فعاليت داشت و هم همراه با تيم ملي مونته نگرو در ومبلي مقابل تيم ملي انگليس قرار گرفت (که ان بازي مساوي شد).
مرزبان که يک فصل در پرسپوليس فعاليت داشت اين فصل در سپاهان، رقابتي نزديک با پرسپوليس داشت. درباره اين فصل، سپاهان، محرم نويدکيا و فوتبال ايران با مرزبان حرف زديم. اين گفتگو را از دست ندهيد:
فصلي که گذشت چطور بود؟
فصل براي سپاهان فوق‌العاده بد شروع شد. به خصوص شکست در اولين بازي فصل مقابل گل‌گهر. نه تنها نتيجه بسيار بدي گرفتيم (شکست ۳ بر يک) که بازي بدي را هم از تيم ديديم. در ۵ بازي اول فصل، دو شکست در کارنامه ما بود و اين براي ما دردناک بود و بايد خيلي سريع نسبت به اين روند واکن نشان مي‌داديم. بعد از هر بازي جلسه آناليز مي‌گذاشتيم تا بازيها را از نظر ساختار دفاعي و هجومي تيم خودمان و همين طور تيم حريف، ارزيابي کنيم. اين ارزيابي بلافاصله بعد از هر بازي انجام مي‌شد و تمام معيارهاي دنياي حرفه‌اي فوتبال را مد نظر قرار مي‌داديم. عملکرد فني بازيکنان يک وجه ماجرا بود و رفتار رواني آنها بعد ديگر ماجرا.  عکس‌العمل‌هاي بازيکنان در زمان استرس بالا بايد کنترل مي‌شد و ديد بازيکنان نسبت به فصل، تغيير مي‌کرد. خوشبختانه سرانجام موفق شديم نگرش بازيکنان را دگرگون کرديم. محرم نويدکيا سالها کاپيتان تيم بود و به خوبي با فضاي شهر اصفهان و تيم آشنا بود و به دليل سالها بازي در بالاترين سطح حرفه‌اي در ايران و اروپا، خيلي خوب وارد شد و ايرادها را گفت و به عنوان رهبر ارکستر تعيين کرد که بازيکنان چگونه کار کنند و چگونه به هماهنگي برسند. 
سپاهان از ابتدا تا پايان فصل مدعي بود. چه کرديد که به اين سطح فوق‌العاده رسيديد؟
يکي از مواردي که خيلي مهم بود رسيدن به نقاط ضعف ما بود. در ضربات ايستگاهي آسيب‌پذير بوديم. در جلسات آناليز و با تصميم نهايي محرم نويدکيا به اين نتيجه رسيديم که ترکيبي از يارگيري من تو من و فضا را اجرا کنيم. با شکل و افراد خاص و اتفاقا خيلي هم موفق بوديم. دستور بعدي براي سيستم بازي ما بود تا  هافبک‌هاي مرکزي بيشتر به کمک خط دفاعي بيايند. انتخاب دو هافبک دفاعي به تيم ما کمک کرد تا روزنه‌هاي دفاعي ما پوشيده شود. در کار دفاعي بررسي وضعيت بازيکنان در پرسينگ در دستور ما قرار گرفت که تيم به خوبي به نقطه مطلوب رسيد. تمرينات بسيار خوبي در اين زمينه سازماندهي شد که نقش محمود کريمي به عنوان يک مهاجم باکلاس خيلي پررنگ بود چون همه آنچه مهاجمان در مواجهه با مدافعان ما برنامه‌ريزي مي‌کردند را او مي‌گفت. محرم هم با توجه به اينکه ديدي بسيار خوب و حرفه‌اي دارد تصميم‌هاي درست در اين زمينه گرفت. هفته به هفته بهتر شديم. بازيکنان مسئوليت‌پذيري بسيار بالايي از خود نشان دادند و وضعيت بدني آنها هم کمک کرد تا تيم راه خود را به سمت بهتر شدن پيدا کند. علي رباني بدنساز تيم خيلي عالي کار کرد و بازيکنان هم به فرم مطلوب رسيدند.  تکسيرا مربي پرتغالي وظايف فني خود را به خوبي انجام مي‌داد و طراحي تمرينات را مطابق با برنامه بازيها انجام مي‌داد که اين کمک مي‌کرد. رحمان احمدي به عنوان يک گلر باسابقه کمک کرد تا دروازه‌بان‌هاي خوب ما در تمرين و مسابقه بهترين عملکرد را داشته باشند. در کنار ما فرهاد بهادراني هم بود که سابقه و تجربه بالايي در سپاهان داشت. تيم پزشکي ما بسيار عالي کار مي‌کرد و در اختيار بود. 
مهمترين اظهارات مرزبان در گفت‌وگو با خبرورزشي:
* سپاهان فصل بعد هم براي قهرماني مي‌آيد
* پرسپوليس خيلي خوب از بحران بعد از ليگ قهرمانان آسيا خارج شد
* ۳ امتياز فوق‌العاده ارزشمند را در مسجدسليمان از دست داديم که هنوز زخمش پاک نشده است. آن ۳ امتياز مي‌توانست ما را قهرمان کند. 
* مقابل سرخابي‌ها خوب نتيجه گرفتيم؛ اما باکيفيت‌ترين فوتبالمان را مقابل نساجي و مس بازي کرديم 
* آن زماني که گفتم رقيب ما براي قهرماني، استقلال است، اين تيم بهتر بازي مي‌کرد و پرسپوليس هم در بحران محروميت آل‌کثير بود
* کرانچار انساني فداکار با روحي بسيار زيبا بود
خيلي تلاش ‌کرديد که از همه اعضاي کادر فني اسم ببريد.
به دليل اينکه هر يک از آنها وظايف خود را به درستي انجام دادند. ما يک تيم بوديم. به معناي واقعي کلمه يک تيم بوديم. مجموعه با مسئوليتي کنار هم بودند تا سپاهان موفق شد. حالا که حرف به اينجا رسيد بايد بگويم بازيکنان با بالاترين کيفيت بازي کردند و بهترين نمايش‌ها را ارائه دادند. آنها وفادار به آرمان‌هاي تيمي بودند از بازيکن ثابت تا نيمکت‌نشين همه کمک کردند و بايد از همه آنها تشکر کنم. آيا براي هر بازي برنامه متفاوتي تعريف مي کرديد؟‌
بله. براي هر بازي برنامه داشتيم. عملکرد انفرادي بازيکنان حريف و همين طور کار تاکتيکي و گروهي تيم مقابل به صورت مشخص بررسي مي‌شد تا برنامه بازي ما نوشته شود. بايد قدرت و ضعف آنها را مي‌شناختيم تا استراتژي ما در هر بازي  تعريف ‌شود. در مجموع بعد از آناليز و بررسي و تعيين سيستم بازي بايد به راهي مي‌رسيديم که تيم را به سمت موفقيت ببرد و آن را پيدا کرديم.
ساختار حرفه‌اي باشگاه سپاهان چقدر و به شکل کمک کرد؟‌
آقاي ساکت، آقاي رضا فتاحي و همکارانشان در باشگاه، کاملا در کنار ما بودند. هر آنچه از نظر سخت‌افزار نياز داشتيم باشگاه فراهم مي‌کرد تا تيم، آرامش داشته باشد. از نظر وضعيت تغذيه گرفته تا جکوزي و حوضچه يخ. آنقدر تيم مديريتي باشگاه حرفه‌اي عمل کرد که ديگر به مشکلات فکر نمي‌کرديم چون همه حل شده بود. همين باعث شد به جاي مشکلات به برنامه‌هاي پيش رو فکر کنيم و يک چند گام جلو باشيم. 
کار با محرم نويدکيا چطور بود؟‌
قبل از آنکه درباره کارهاي فني و حرفه‌اي محرم نويدکيا صحبت کنم بايد بگويم از نظر انساني فوق‌العاده شخصيت قوي و قدرتمندي دارد و انساني فکر مي‌کند. او يک انسان مهربان و بزرگوار است که احساس خوبي به همکارانش مي‌دهد. ما همه ۱۰ درصد از پولهايمان را در حسابي مي‌ريزيم تا او به انسانهاي نيازمند کمک کند و خبر دارم که اين کار هميشه در زندگي‌اش بوده است. کار با محرم به هر دو دليل فني و انساني لذتبخش و شيرين بود. او فوتبال را در بالاترين سطح بازي کرد و در زمان بازي مسئوليت‌پذير بود و حالا هم اين حس در او پررنگتر شده است. تمام تجربه بازي در اروپا و سطح اول فوتبال ايران را به خدمت گرفته تا از نظر فني هم بهترين شود. او يکي از بهترين مربيان حاضر در ايران است. او درک بسيار خوبي از فوتبال دارد و بسيار علاقه دارد در يک خانواده و يک تيم کار کند. محرم آنقدر صادقانه رفتار مي‌کند که همکارانش براي او هر ايثاري مي‌کنند.  انسانهاي وفاداري در کنار محرم هستند که براي موفقيت محرم و تيمش هر کاري مي‌کنند و حاضرند خود را قرباني کنند تا به محرم آسيبي نرسد. محرم نويدکيا از نظر تشکيلاتي هم دنياي مدرن فوتبال را خيلي خوب مي‌شناسد. او حتي در زمينه فني فوتبال‌هاي روز دنيا را خيلي خوب تحليل مي‌کند و نظرات کاملا درستي در مورد تغذيه، روانشناسي و بدنسازي مي‌دهد در صورتي که سرمربي فقط مي‌تواند روي کوچينگ تمرکز کند. 
برخي بازيکنان ثابت فصل قبل در اين فصل به ترکيب تيم نرسيدند و جاي شگفتي داشت که تيم بدون آنها خوب کار کرد.
عوامل مختلفي موجب شد آنها به ترکيب اصلي نرسند. بعضي مصدوميت‌ها و البته موضوع کرونا که چند بازيکن را از تيم دور کرد و مهمتر از همه سيستم انتخابي سرمربي. در هر پست که دو مهره خيلي خيلي خوب داشتيم، به بازيکني اعتماد مي‌کرديم که عملکرد مناسب‌تري داشته باشد. کادر فني هميشه به بازيکني اعتماد داشت که بهتر عمل مي‌کرد. هر سرمربي حق دارد بازيکنان مناسب براي سيستم مورد نظر خود را انتخاب کند و محرم نويدکيا هم دقيقا همين کار را کرد. او براي خروج از بحران ابتداي فصل بايد دست به تغيير مي‌زد تا از بن‌بست خارج شويم و اين کار را کرد. 
خط حمله سپاهان بهترين خط حمله فصل شد. اين ميل بازي تهاجمي از کجا نشات گرفت؟
محرم خودش فوتبال تهاجمي را خيلي دوست دارد. برنامه‌اي که براي حمله تيم تدارک ديده شد اين بود که وينگرهاي خيلي زياد به برنامه تهاجمي اضافه شوند تا در هر حمله ۵ بازيکن را در نقاط خطرناک حريف داشته باشيم تا راحت‌تر ضربه بزنيم. تعداد زياد بازيکن اجازه مي‌دهد برنامه‌هاي متنوعي براي حمله طراحي کنيد. 
و البته تعداد گلهايي که پذيرفتيد هم کم نبود. ۲۴ گل در فصل آمار ۰.۸ گل در هر بازي را نشان مي‌دهد. 
بسياري از اين گلها را همان ابتداي فصل پذيرفتيم که هنوز اشتباهات را برطرف نکرده بوديم و در خطر دفاعي آسيب‌پذير عمل مي‌کرديم. اما مرحله به مرحله بهتر شديم و تقريبا به ثبات رسيديم.   
بهترين و بدترين بازي اين فصل از نظر شما کدام بود؟ 
بدترين بازي اين فصل ما بازي با نفت مسجدسليمان در هفته پنجم بود. هيچ بهانه‌اي هم نياورديم که زمين کيفيت بد دارد يا مسائل ديگر. تيم ما از نظر انگيزه‌هاي حرفه‌اي در حد مطلوبي نبود. ۳ امتياز فوق‌العاده ارزشمند را در مسجدسليمان از دست داديم که هنوز زخمش پاک نشده است چون همان ۳ امتياز مي‌توانست ما را به قهرماني برساند. يکي از بهترين بازي‌هاي ما در برابر نساجي و مس رفسنجان برگزار شد که هم فوق‌العاده خوب بوديم و فوتبال خوبي بازي کرديم و هم نتيجه لازم را گرفتيم. اگرچه در بازي با تيم‌هاي بزرگ تهران عملکردي قابل دفاع داشتيم يعني دو مساوي مقابل پرسپوليس داشتيم و هر دو بازي مقابل استقلال را به سود خود تمام کرديم؛ ولي از نظر تاکتيکي بايد به بازي با مس رفسنجان و نساجي اشاره کنم چون برنامه‌هاي تاکتيکي از قبل طراحي شده ما کاملا پياده شد.   
بدون شک پرسپوليس به دليل رقابت با سپاهان اينقدر خوب عمل کرد. احساس بدشانسي نمي‌کنيد که با اين همه امتياز (که از قهرمانان فصل‌هاي قبل هم بيشتر بود)، نايب قهرمان شديد؟
وقتي پرسپوليس از ليگ قهرمانان برگشت، خسته بود. عيسي آل‌کثير را هم از دست داده بود و واقعا خوب فوتبال بازي نمي‌کرد. در آن مقطع من گفتم رقيب ما استقلال است و براي اين حرفم استدلال داشتم. استقلال در آن روزها خيلي خوب بازي مي‌کرد. اما پرسپوليس به شکلي باورنکردني خود را ترميم کرد و خيلي خوب جمع شد که بايد به کادر فني پرسپوليس براي اين هنر تبريک بگويم. بازيهاي حساس آن روزها را با يک گل بردند و هفته به هفته بهتر شدند تا به روند خوب خودشان رسيدند و آرام آرام در جدول بالا آمدند. البته اضافه شدن بازيکنان باکيفيتي مثل مهدي ترابي و شهريار مغانلو به آنها کمک فراواني کرد. در سال جديد محروميت آل‌کثير هم تمام شد تا پرسپوليس از بحران بعد از ليگ قهرمانان خارج شود. ما مي‌دانستيم اگر پرسپوليس از آن بحران خارج شود رقيب سرسختي خواهد بود و همين هم شد. بعد از آنکه پرسپوليس بحران را پشت سر گذاشت و وارد فازي تازه شد، ما مي‌دانستيم نبايد در اين رقابت پاياپاي حتي يک امتياز هم از دست بدهيم. اما آنچه براي ما اهميت داشت اين بود که کيفيت فوتبالي خوبي از خودمان به نمايش بگذاريم و خوشحالم که هواداران از اين کيفيت راضي بودند. ما احساس بدشانسي نمي‌کنيم چون هدف ما ارائه يک فوتبال زيبا و باکيفيت بود. انتظار ما از بازيکنان اين بود که بهترين عملکرد را داشته باشند. ما فصل را خوب شروع نکرده بوديم؛ اما با نمايش خوب تمامش کرديم. از نظر امتياز و نتيجه هم پرسپوليس موفقتر بود. محرم به پرسپوليس تبريک گفت و من هم به پرسپوليس تبريک مي‌گويم. چون اين يک رقابت فوق‌العاده زيبا و حساس بود. اين يک رقابت فوتبالي بود که مي‌تواند به زيبايي‌هاي فوتبال کمک کند. اميدوارم اين رقابت قشنگ را در فصل‌هاي بعد هم ببينيم چون اعتقاد قلبي من اين است که سال بعد سه يا چهار تيم به جمع مدعيان اضافه خواهند شد.  
محرم نويدکيا خودش يکي از نوادر فوتبال ايران در ميانه زمين بود؛ اما در مقطعي از فصل گفت بازيکني دارم که از خودم بهتر است. اين بازيکن کيست؟
منظورش ياسين سلماني است. بازيکن جواني که از آکادمي سپاهان بالا آمد و در ديدارهاي تدارکاتي و حتي بازيهاي رسمي عالي عمل کرد و نظر همه به او جلب شد. در بازي با استقلال از زماني که وارد زمين شد، کيفيتي بسيار بالا از خودش نشان داد. من هم معتقدم اين بازيکن بسيار آينده‌دار است و در فصل‌هاي بعد از او خيلي خواهيد شنيد و به تيم ملي هم خواهد رفت. من فکر مي‌کنم او سالهاي بسيار زيادي در فوتبال ايران و با پيراهن سپاهان خواهد درخشيد. محرم بازيکنان باکس تو باکس رو خيلي دوست دارد. يعني بازيکنان که محوطه جريمه خودي تا محوطه جريمه حريف کاملا موثر بازي کنند و در هر دو باکس حضور فعال داشته باشند. ياسين چنين خصوصيتي دارد. 
احسان حاج ‌صفي، محمد محبي و پيام نيازمند سه بازيکن اصلي شما از تيم جدا شده‌اند. جاي آنها خالي نمي‌ماند؟
بازيکنان باکيفيتي از تيم ما جدا شده‌اند؛ اما هر انساني جايگزين دارد. ما از آنها متشکريم که تمام توان خود را براي اهداف تيم گذاشتند. ما همين حالا بهترين و باکيفيت‌ترين بازيکنان ايران را در اختيار داريم و بازيکناني هم در حال اضافه شدن به تيم هستند بازيکنان بسيار باکيفيتي هستند. مطمئنم محرم حتما به موضوع مهم احساس خوب در رختکن فکر خواهد کرد.
سپاهان مي‌تواند ريتمش را براي فصل بعد حفظ کند؟
قطعا سپاهان فصل بعد هم يکي از مدعيان جدي قهرماني خواهد بود و در کنار فوتبال زيبا به نتايج عالي هم فکر مي‌کند. ما بازيکنان بسيار زيادي را از دست نداده‌ايم. هنوز بازيکنان فراواني داريم که هم فرهنگ فوتبالي‌شان و هم شکل فوتبال آنها به سيستم سپاهان مي‌خورد پس مي‌توانم بگويم ريتم ما همچنان براي فصل بعد هم حفظ خواهد شد. اين بازيکنان در فصل اخير خيلي خوب در کنار يکديگر بازي کرده و به توانايي‌هاي هم احترام گذاشته‌اند. بازيکني که در نبردهاي يک به يک ضعيف است مي‌داند که بازيکني باکيفيت‌تر مي‌تواند جاي او بازي کند. 
و آخرين سوال. شما در سپاهان و در تيم ملي مونته‌نگرو با کرانچار همکاري داشته‌ايد. اين روزها که به سپاهان برگشتيد به خاطراتتان با کرانچار فقيد فکر مي‌کنيد؟ 
خاطرات بي‌نهايت زيبايي از او در ذهن من نقش بسته است. از اولين روزي که من در وين اتريش او را ديدم (و تازه قرار بود همکاري‌مان را آغاز کنيم) تا آخرين روز همکاري همواره صداقت بين ما بود و خاطره خوب. ما همراه با هم در تيم ملي مونته‌نگر بهترين نتايج تاريخ فوتبال مونته‌نگرو را گرفتيم و با تيم‌هاي ملي انگليس، سوييس، ولز و بلغارستان بازي‌هاي برابري انجام داديم. همکاري ما در باشگاه سپاهان هم عالي بود و به قهرماني سپاهان در ليگ منجر شد. کرانچار انساني با روح زيبا بود. بسيار فداکار بود و دنياي فوتبال را خيلي خوب درک مي‌کرد. خيلي صادقانه بگويم همکاري با کرانچار برگ افتخاري در پرونده کاري من بود.

انتهای پیام.

پرسپوليس مرزبان

نظر خود را بگذارید