صفحه اصلی/ ورزشی ۱۳:۱۳:۴۰ ۱۴۰۰/۵/۱۲ | خبرآنلاين 0

کولاک در سري‌آ؛ پايان عصر حکومت‌هاي يک‌طرفه

کولاک در سري‌آ؛ پايان عصر حکومت‌هاي يک‌طرفه

کولاک در سري‌آ؛ پايان عصر حکومت‌هاي يک‌طرفه

خبرآنلاين/ «سري‌آ» يکي از ليگ‌هاي معتبر و مطرح اروپايي است که هر فصل، تغييرات زيادي روي نيمکت مربيگري تيم‌هايش رخ مي‌دهد.

حتي طبق استانداردهاي سري‌آ هم اين تابستان چرخ‌وفلک تغييرات با سرعتي بيش از پيش، چرخيده. ليگي که پيش از اين هم انقلاب‌هاي گيج‌کننده و شگفت‌انگيزي را تجربه کرده و شايد تغيير مغز متفکر روي نيمکت 12 تيم از 20 تيم حاضر در اين ليگ، در نگاه اول زياد به نظر برسد اما بي‌شک غيرمنتظره نيست! بله؛ در سرزمين چکمه «تغييرات پياپي» يک سنتِ قديمي است که به سختي از بين مي‌رود و حتي زماني که در پاييز گذشته فقط پنج تيم سرمربيان جديدي را منصوب کردند، فوتبال‌دوستانِ اين کشور چشم‌انتظار تغييرات بيشتري بودند!
دليل اين همه تغيير از فصلي به فصل ديگر، اين است که مالکان تيم‌ها از استخدام مربيان جديد پشيمان مي‌شوند و مربيان برجسته بدون تيم هم، ارزش خود را به خوبي نمي‌دانند! در واقع چهره‌هاي سرشناس دنياي مربيگري در سرزمين چمکه، در شرايطي مجدداً وارد مسابقات مي‌شوند که نه زمان کافي براي کار با بازيکنان دارند و نه بودجه لازم براي خريدهاي جديد!
به فصل پيش نگاه بياندازيد؛ تنها «آندره‌آ پيرلو» از بين آن پنج مربي - که در پاييز منصوب شدند - فصل را با تيم ابتداي فصل‌ به پايان برد اما حتي کسب دو جام با بيانکونري هم کافي نبود تا مديران يوونتوس براي ادامه همکاري با پيرلو در فصل دوم قانع شوند و فرصت بيشتري به او اهدا کنند.
بر اساس گفته‌هاي منابع نزديک به نراتزوري، فشارها و مشکلات مالي عامل اصلي ايجاد تغييرات در اينتر بود و نهايتاً «آنتونيو کونته» را مجبور نمود تا فقط چند هفته پس از فتح اولين اسکودتوي اينتر از سال 2010 به اين سمت، با افعي‌ها وداع کند. در کمتر از 24 ساعت پس از آن، زمزمه‌هاي توافق لفظي مديران آبي‌ومشکي‌هاي ميلان با «سيمونه اينزاگي» در محافل ورزشي شنيده شد و سپس خبر رسمي امضاي قرارداد اين چهره با نراتزوري روي خروجي رسانه‌هاي مختلف خبري قرار گرفت. آن هم در شرايطي که شنيده‌ها حکايت از اين داشت که سيمونه بعد از نشست‌هاي طولاني‌مدت با «کلوديو لوتيتو»، موافقت ضمني خود براي تداوم حضور روي نيمکت لاتسيو را اعلام کرده است. با اين حال به نظر مي‌رسد که اينزاگي از اين نشست‌هاي مداوم خسته شده و تصميم گرفته با تيمِ قهرمان وارد فصل جديد سري‌آ شود نه تيمي که براي سنگ‌اندازي در مسير قهرماني ساير تيم‌ها به پيش‌فصل مي‌رود. البته اينزاگي تنها چهره‌اي نيست که روي قول خود نماند.
براي تيمي همچون اسپتزيا بقا در رقابت‌هاي سري‌آ بدون شک لذتي مشابه قهرماني داشت و مالکان آمريکايي جديد باشگاه تمام تلاش خود را براي حفظ «وينچنزو ايتاليانو» روي نيمکت به کار گرفتند. مغز متفکر آلماني‌الاصلي، اسپتزيا را پس از رساندن به سطح‌هاي سوم، دوم و نخست فوتبال ايتاليا، در سري‌آ هم حفظ نمود تا نويد ظهور يک مربي کاربلد ديگر در اين سرزمين را بدهد. دو طرف زماني که در ابتداي ماه ژوئن قرارداد جديدي را به امضا رساندند به وضوح خوشحال بودند اما ايتاليانو در کمال ناباوري، عهدش را شکست و در پايان ماه براي حضور در فيورنتينا اين تيم را ترک گفت تا مالکان و هواداران اسپتزيا در شوکي بزرگ فرو بروند. تيم فلورانسي تنها 23 روز پس از استخدام «جنارو گتوزو» به دليل عدم توافق روي برنامه‌هاي نقل‌وانتقالاتي در مورد سواستفاده از انتقال‌هاي آينده بازيکناني که «ژرژ مندس» مديريت برنامه‌هايشان را بر عهده دارد، با گتوزو قطع همکاري کردند.
در اين بين حتي تيم‌هاي تازه صعودکرده به سري‌آ هم از تغيير مربي در امان نيستند؛ به جز مديران باشگاه «سالرنيتانا» که با آقاي متخصصِ «من شما را بلند خواهم کرد» يعني «فابريتسيو کاستوري» قرارداد جديدي امضا کرده، تيم‌هاي «امپولي» و «ونيزيا» در آستانه يک بحران قرار گرفته‌اند. از يک سمت «آلسيو ديونيسي» که فصل گذشته با امپولي به قهرماني رقابت‌هاي سري B دست يافت و جواز حضور در سري‌آ را کسب کرد، اکنون مورد توجه ويژه باشگاه ساسولو قرار گرفته و حتي شايعاتي مبني بر امضا قراردادش هم به گوش مي‌رسد. در سمت ديگر هم «پائولو زانتي» مربي 38 ساله ونيزيا که با پيروزي در پلي‌آف سهميه حضور در سري‌آ را به چنگ آورده، در روزهاي گذشته از گفتگو با مديران باشگاه سر باز زده و به صورت تلفني با مديران باشگاه سامپدوريا وارد مذاکره شده است.
واقعيت امر اين است که در حال حاضر مربيان تازه‌وارد با متر و معيار «وينچنزو ايتاليانو» قضاوت مي‌شوند؛ مردي که حضورش در فلورانس بسيار شبيه به انتقال «ايوان يوريچ» از هلاس ورونا به تورينو است زيرا حالا روي نيمکت دو تيم، دو چهره‌اي نشسته‌اند که در فصل آتي با توجه به اينکه دستمزدهاي بالاي دريافت مي‌کنند، قطعاً بايد عملکرد بهتري از خود به تصوير بکشند. يوريچ دوران حرفه‌اي خود را در ورونا احيا نمود و  اکنون «اوزبيو دي‌فرانچسکو» نيز دقيقاً به تکرار همين سناريو مي‌انديشد؛ چهره‌اي که قصد دارد خاطرات رساندن ساسولو از سري B به ليگ اروپا و حضور با «رم» در نيمه‌نهايي ليگ قهرمانان اروپا را يک بار ديگر زنده کند.
در نهايت اما به «ژوزه مورينيو» مي‌رسيم؛ چهره سرشناسي که ادعا مي‌کند همان روزي که از تاتنهام اخراج شده، مسئولان باشگاه رم با او تماس گرفته‌اند. در واقع «آقاي خاص» به اين نکته اشاره دارد که براي تفريح و گردش به ايتايا برنگشته و در همين خصوص مي‌گويد: «مالکان باشگاه رم مي‌خواهند تيم‌شان به اوج برسد و در آنجا بمانند. موفقيت در يک مقطع کوتاه راحت است. اينکه شما با هزينه گزاف موفق شويد و بعد پول براي پرداخت دستمزدها نداشته باشيد چيزي نيست که ما به دنبال آن باشيم. ما ثبات و پايداري مي‌خواهيم و براي رسيدن به آن تلاش مي‌کنيم.» با تمام اين اوصاف اما، پرونده کاري سرمربي پرتغالي در سال‌هاي اخير باعث شده شک‌وشبهات فراواني در خصوص «موفقيت» مجدد او شکل بگيرد! مخصوصاً در ليگي که هفت مدعي براي تصاحب چهار رتبه برتر در آن حضور دارند که اين امر، حتي کار را براي کسب سهميه رقابت‌هاي ليگ قهرمانان اروپا سخت مي‌کند.
در اين بين ميلان و آتالانتا تنها تيم‌هاي بالانشين جدول هستند که با سرمربي فصل قبل خود، پا به رقابت‌هاي فصل جديد سري‌آ مي‌گذارند و اين «ثبات» در مقطع فعلي، مزيت آنها به حساب مي‌آيد.
در پايان بايد بگوييم که سري‌آ ممکن است کونته را از دست داده باشد اما در عوض «مکس آلگري» به همراه «مائوريتزيو ساري» و «لوچيانو اسپالتي» را يک بار ديگر به دست آورده و اين يعني يک رقابت نزديک و تماشايي انتظار فوتبال‌دوستان را در فصل جديد مي‌کشد. يعني عصر حکومت يک‌طرفه به پايان رسيده است.

انتهای پیام.

سري‌آ ايتاليا ليگ برتر

نظر خود را بگذارید