صفحه اصلی/ اقتصادی ۱۳:۵۱:۱۱ ۱۴۰۰/۵/۲ | ايسنا 0

صادرات بنزين روسيه ممنوع مي‌شود

صادرات بنزين روسيه ممنوع مي‌شود

صادرات بنزين روسيه ممنوع مي‌شود

ايسنا/وزير انرژي روسيه از بررسي طرح ممنوعيت صادرات بنزين از هفته آينده به دليل افزايش قيمتهاي داخلي سوخت خبر داد.

 قيمتهاي بنزين در روسيه طي هفته هاي اخير در پي رونق گردشگري داخلي در نتيجه محدوديتهاي کرونايي که سفرهاي خارجي را دشوار کرده، افزايش پيدا کرده است.

نيکلاي شولگينوف، وزير انرژي روسيه اظهار کرد: اگر قيمتها در بورس در سطح بالاي فعلي بمانند، فرآيند ممنوعيت صادرات بنزين از هفته آينده آغاز خواهد شد. دولت در حال بررسي امضاي توافقاتي با شرکتهاي نفتي تنظيم کننده حجم و قيمت عمده فروشي بنزين و افزايش حجم اجباري مبادلات از ۱۱ به ۱۵ درصد است.

قيمت بنزين ۹۵ در بورس کالاي بين المللي سن پترزبورگ روز پنج شنبه به رکورد ۶۰ هزار روبل در هر تن و قيمت بنزين ۹۲ به ۵۷ هزار و ۴۸۷ روبل در هر تن رسيد که ۳۰ درصد افزايش از ابتداي سال ميلادي جاري تاکنون را نشان مي دهد.

وزير انرژي روسيه گفت: افزايش اخير قيمتهاي عمده فروشي بنزين روي قيمتهاي خرده فروشي براي مصرف کنندگان نهايي تاثير قابل توجهي نخواهد گذاشت. اين امر ناشي از مکانيزمي است که تحت آن ضرر شرکتهاي نفتي روسي براي پايين بودن قيمتهاي داخلي از قيمتهاي صادراتي توسط دولت جبران مي‌شود.

بر اساس گزارش پلاتس، روسيه پيش از اين هم ممنوعيت صادراتي مشابهي را براي فرآورده هاي نفتي در نظر گرفته بود. وزارت انرژي روسيه در اواخر آوريل طرحي را منتشر کرده بود که به تشريح ممنوعيت احتمالي صادرات بنزين به مدت سه ماه با هدف کاستن از فشار بر قيمتهاي داخلي پرداخته بود. با اين حال الکساندر نواک، معاون نخست وزير روسيه در ماه مه اعلام کرد به دليل موجود بودن کافي بنزين و اين حقيقت که روسيه تنها حدود ۱۰ درصد از توليدش را صادر مي کند، نيازي به ممنوعيت صادرات نيست.

انتهاي پيام

انتهای پیام.

بنزين روسيه

نظر خود را بگذارید