صفحه اصلی/ چند رسانه ای/ کارتون و انیمیشن ۱۵:۱۲:۰۰ ۱۴۰۰/۵/۲ | باشگاه خبرنگاران 0

آخرين وضعيت شامپانزه ايراني در کنيا

آخرين وضعيت شامپانزه ايراني در کنيا

آخرين وضعيت شامپانزه ايراني در کنيا

باشگاه خبرنگاران/ دامپزشک حيات وحش کنيا گفت: باران بچه شامپانزه يتيم باغ وحش ارم در محيط محدود نگهداري شده و بر توانايي ذهني‌اش اثر گذاشته است.

استفان آنگولو دامپزشک باران در مرکز نگهداري سوييت واترز کنيا گفت: به تازگي اين بچه شامپانزه يتيم ۴ ساله از باغ وحش ارم تهران به مرکز نگهداري از شامپانزه‌ها منتقل شده است، باران ۳ ماه در قرنطينه مي‌ماند و اين قرنطينه حيوانات با روش‌هاي معمول متفاوت و براي محدوديت ارتباطي ميان حيوانات است، ممکن است يک حيوان ناقل بيماري باشد و يا از جاي ديگري آمده باشد و در قرنطينه تحت نظر قرار مي‌گيرد.

آنگولو افزود: براي حفظ سلامتي باران و ساير شامپانزه‌ها ابتدا آن را به مدت ۳ ماه قرنطينه مي‌کنيم و در طول اين مدت آزمايش‌ها، تست‌هاي سلامت، تغذيه و رفتار باران را مورد بررسي قرار مي‌دهيم و پس از صادر شدن تاييديه سلامت، باران را به ساير شامپانزه‌ها معرفي خواهيم کرد.

دامپزشک باران تصريح کرد: اين قرنطينه و مراقبت در قوانين کنيا اجباري است که براي جلوگيري از انتقال و انتشار بيماري بين حيوانات است و با روش‌هاي معمول قرنطينه تفاوت دارد.

استفان آنگولو در مورد شرايط باران گفت: اکنون باران ۴ سال و ۱ ماه سن دارد که متاسفانه نارس متولد و توسط يک پرستار بزرگ شده و قبل از آن که بتوانند او را به مادرش معرفي کنند، مادرش مرد و شرايط بدي براي مقامات باغ وحش به وجود آورد،بنابراين در نهايت آن‌ها انتقال باران به پناهگاه حيوانات را انتخاب کردند.

آنگولو ادامه داد: در جولاي ۲۰۲۰ از باغ وحش ارم ايران يک ايميل دريافت کرديم که از ما درخواست شده بود تا يک شامپانزه ماده ۳ ساله با نام باران را قبول کنيم.ابتدا با دولت کنيا مشورت‌هايي را انجام داديم و قبول کرديم و در حال حاضر براي نگهداري از ۱۴ يا ۱۵ شامپانزه ديگر جا و منابع لازم را داريم به دليل محدوديت‌هاي مسافرت و پاندمي کوويد ۱۹ و ديگر چالش‌ها و دريافت مجوز‌ها از ايران و کنيا در ۵ جولاي ۲۰۲۱ باران جا به جا شد و ما آن را قرنطينه کرديم.

وي که تمام سال‌هاي کاري خود را در اين مرکز نگهداري حيات وحش فعاليت کرده است، افزود: من بخشي از سازمان حفظ محيط زيست کنيا بوده‌ام، اينجا هم يک محوطه حفاظت شده است که از حيوانات مراقبت مي‌کند و به عنوان پناهگاه حيوانات است.

وي ادامه داد: پناهگاه شامپانزه سوئيت واترز براي شامپانزه‌هايي است که نجات داده شده اند و يا بر اثر تهديدات جنگل در سکونتگاه اين حيوانات والدين خودشان را از دست داده‌اند.

دامپزشک حيات وحش مرکز نگهداري از حيوانات سوييت واترز بيان کرد: پناهگاه سوييت واترز يک پناهگاه ۲۵۰ هکتاري است و محيطي مانند طبيعت را شبيه سازي کرده که شامپانزه‌ها به طور طبيعي در آن زندگي کنند، وقتي قرنطينه باران تمام شود ما شروع به اضافه کردن او به شامپانزه‌هايي که اينجا داريم مي‌کنيم.

دامپزشک باران خاطرنشان کرد: نگهداري باران در فضاي محدود قفس در توانايي ذهني اون تاثير گذاشته و اکنون ما متوجه شديم باران فاقد رفتار‌هايي است که شامپانزه‌ها بايد ياد گرفته باشند، در اين ميان باران هم مقصر نيست مثلا نمي‌تواند از طناب بالا و به جا‌هاي مرتفع برود، او همچنين نمي‌تواند با برگ براي خودش لانه بسازد، در اين ۳ ماه به مرور اين موارد را به او آموزش مي‌دهيم و اگر در اين مدت اين آموزش‌ها را نياموخت، از ديگر شامپانزه‌ها براي آموزش او استفاده خواهيم کرد.

وي افزود: ما نسبت به اين بچه شامپانزه ديدگاه مثبتي داريم و متوجه شديم او صدا‌هايي را که شامپانزه‌ها ايجاد مي‌کنند ادا مي‌کند و مي‌تواند رفتار شامپانزه‌ها را بياموزد و تقليد کند، اين نشانه خوبي است که نشان مي‌دهد او يک شامپانزه است و در صورتي که بيشتر با شامپانزه‌هاي ديگر ارتباط برقرار کند آينده خوبي خواهد داشت.

 آنگولو همچنين برنامه معرفي باران به گروه شامپانزه‌ها را اين طور بيان کرد: ابتدا بايد يک مادر خوانده براي باران پيدا کنيم، اکنون ما ۲ شامپانزه مادر در پرورشگاه داريم که تجارب عالي را با آن‌ها داشتيم، نام يکي از آن‌ها جني است و نام ديگري آکيلا که تجربه خوبي با بچه شامپانزه‌اي به نام مامول دارد که از عراق در سال ۲۰۱۷ به اين مرکز منتقل شده بود.

وي افزود: به احتمال زياد ما جني را براي مادر خواندگي باران انتخاب خواهيم کرد، بعد از اينکه باران در کنار مادر خوانده‌اش پذيرفته شد، ساير بچه شامپانزه‌ها به‌نام‌هاي دلا، بوي و مانو که نهايت ۱ تا ۳ سال از باران بزرگتر هستند را به باران و مادر خوانده او اضافه مي‌کنيم، با اين کار باران را در يک گروه ايده‌آل قرار داده ايم.

آنگولو در پايان گفت: اين گروه اوليه توسط مربيان کم کم به گروه بزرگتر شامپانزه‌ها معرفي خواهند شد و اميدوارم به خوبي و خوشي در کنار هم زندگي کنند.

انتهای پیام.

شامپانزه کنيا

نظر خود را بگذارید