صفحه اصلی/ ورزشی ۱۲:۴۴:۵۱ ۱۴۰۰/۵/۲ | مهر 0

کاروان ورزش ايران در المپيک چند مدال مي گيرد؟

کاروان ورزش ايران در المپيک چند مدال مي گيرد؟

کاروان ورزش ايران در المپيک چند مدال مي گيرد؟

مهر/ رقابت ورزشکاران ايران در سي و دومين دوره بازيهاي المپيک در شرايطي آغاز شده است که مسئولان ورزش پيش بيني رسمي و دقيقي از تعداد «مدال» در اين رويداد را نداشتند.
مثل همه ادوار گذشته علاقمندان به ورزش شمارش معکوس براي ديدن موفقيت‌هاي ورزشکاران ايران در عرصه المپيک را آغاز کرده اند در حالي که شرايطي که در دو سال اخير به خاطر شيوع کرونا بر ورزش دنيا حاکم شد به طور طبيعي وضعيت ملي پوشان را تغيير داده است به گونه‌اي که نمي‌توان پيش بيني درستي از عملکرد آنها داشت.
از طرفي چگونگي حضور کاروان ايران در دو المپيک پيشين و به خصوص المپيک ۹ سال پيش انتظارات رو به بالايي را نسبت به ورزشکاران و عملکردشان در توکيو ايجاد کرده است؛ ورزش ايران در المپيک لندن با کسب ۱۲ مدال بهترين نتايج دوران حضورش در اين رويداد بزرگ را رقم زد و در المپيک ريو هم بر خلاف دوره‌اي مانند المپيک پکن در حد «متوسط» ظاهر شد. حالا اين انتظار وجود دارد که کاروان اعزامي به توکيو موفقيت‌هاي نسبي داشته باشد تا حداقل افتضاح بازي‌هاي ۲۰۰۸ تکرار نشود.
اميد کمرنگ به رشد مدال آوري
با اين انتظارات ورزش ايران در حالي گام در ميدان توکيو گذاشت که ورزشکارانش طي دو سال گذشته با وجود درگير بودن با کرونا و بازماندن از برخي ميادين انتخابي از نظر تعداد سهميه نسبت به دوره قبل رشد کردند با اين حال اينکه بتوان اميدوار بود اين رشد را از نظر مدال آوري هم شاهد باشيم خيلي منطبق با واقعيت فعلي نيست.
با اين اوصاف مي‌توان انتظار موفقيت و مدال آوري مليپوشان ايران در حد قابل قبول را انتظار کشيد اما در عين حال بايد اين ذهنيت را هم داشت که ممکن است شرايط و اتفاقات ماه‌هاي اخير اجازه ندهد حتي تعداد مدال‌هاي المپيک ريو تکرار شود چه برسد موفقيتي در حد المپيک لندن حاصل شود.

بازدارنده‌هاي کاروان ايران
به طور کل اينکه گمانه زني و پيش بيني از وضعيت کاروان ورزش ايران به عوامل متعددي بستگي دارد که اعلام نظر حدودي را هم دچار اختلال کرده است؛ کرونا در رأس همه اين عوامل قرار دارد. ويروسي که تاخت و تاز جهاني آن در دو سال گذشته به گونه‌اي پيش رفت که براي نخستين بار در تاريخ ۱۲۵ ساله بازي‌هاي المپيک منجر به تعويق بازي‌ها و در نهايت برگزاري آن در شرايط خاص و استثنايي شد.
فرصت‌هايي که از دست رفت
با اين شرايط کاروان کشورمان اگرچه به لطف کسب سهميه تيمي در سه رشته، ورود کاراته به رشته‌هاي المپيکي و انصراف برخي ورزشکاران خارجي و جايگزين شدن نمايندگان کشورمان به جاي آنها در مجموع موفق به افزايش سهميه‌هاي المپيکي خود شد اما در مقابل ورزشکارانش فرصت حضور در ميادين مختلف رسمي و تدارکاتي را از دست دادند.
شناخت از حريفان کم است
البته که در بسکتبال، واليبال، شمشيربازي، تنيس روي ميز و … نمايندگان المپيکي کشورمان فرصت اعزام به برخي تورنمنت‌ها را پيدا کردند اما در مجموع دست و پاگير بودن شرايط اعزام نسبت به ادوار گذشته، فرصت کافي و لازم را براي رقابت با حريفان و محک خوردن از آنها و ديگر نمايندگان کشورمان در ساير رشته‌ها گرفت و همين مسئله بزرگترين بغرنج براي کاروان المپيک شده است به خصوص که همين عدم حضور در ميادين بين المللي، شناخت ورزشکاران مان از حريفان شأن را هم به حداقل رسانده است.
البته که ايران و ورزشکارانش تنها مردمان درگير با کرونانبودند اما آغاز زودتر روند واکسيناسيون در ساير کشورها و به خصوص آمريکا و اروپا، ورزشکاران آنها را براي بازگشت به شرايط عادي چند گام پيش انداخت.
مدال آور هميشگي و ترديدهاي موجود
به جز کرونا اما شرايط برخي رشته‌ها هم در وضعيت مبهم کاروان و عملکردي که مي‌تواند داشته باشد، بي تأثير نيست به ويژه کشتي که هميشه بار مدال آوري در المپيک را به دوش مي‌کشيد اما اين بار هيچ تضمين صد درصدي نيست بابت گوش شکسته‌ها و عملکرد هميشگي آنها.
از مجموع ۶۸ مدال المپيکي ايران ۴۳ مدال توسط کشتي گيران به دست آمده است، حتي در المپيک پکن که با بدترين نتيجه المپيکي ايران همراه شد يکي از دو مدال کاروان ايران در کشتي به دست آمد اما به خاطر شرايط امروز فرنگي کاران و آزادکاران نمي‌توان توقعات هميشگي را از آنها داشت به خصوص که کشتي گيران هم طي دو سال اخير به خاطر کرونا از خيلي ميادين دور ماندند.
با اين حال کشتي هنوز هم اميد اول مسئولان کاروان ورزش ايران براي مدال آوري است و هر چند مسئولان اين فدراسيون و اعضاي کادر فني تيم‌هاي ملي فرنگي و آزاد پيش بيني مشخصي از تعداد مدال آوري اين رشته نکردند اما به نظر مي‌رسد در اين دو تيم بتواند چند مدال را براي ايران در نظر گرفت.
وزنه برداري بدون ستاره‌هاي هميشگي
در کنار کشتي که همواره بار ورزش را به دوش کشيده وزنه برداري هم از رشته‌هايي بوده که براي ورزش ايران مدال آورده است. خصوصاً در دوره‌هاي اخير که حسين رضازاده، بهداد سليمي، کيانوش رستمي و سهراب مرادي مرداني تأثيرگذار و پرافتخار در اين رشته بودند.
اما در اين دوره خبري از وزنه برداران نامي ايران نيست و دو تازه کار در المپيک روي تخته خواهند رفت. در اين ميان علي داودي گزينه ايست که مسئولان کاروان روي مدال آوري او حساب مي‌کنند و اين احتمال را مي‌دهند که وي نقره يا برنز را برگردن بياويزد. هرچند که شانس و اتفاقات هم در رقم خوردن نتايج وزنه برداري تأثيرگذار است.
کورسوي اميد در دووميداني و تکواندو
در دووميداني اما شرايط متفاوت است و برخلاف دوره‌هاي گذشته شانس زيادي براي اين رشته قائل نيستند که بتواند مدال آوري کند. احسان حدادي که مدال نقره بازي‌هاي المپيک لندن را براي نخستين بار کسب کرد ديگر مثل المپيک ريو شانس مدال نيست و کمتر کارشناسي پيش بيني مدال آوري او در توکيو را دارد. با اين حال پرتاب ديسک هم مي‌تواند تحت تأثير اتفاقات و حواشي روز مسابقه قرار بگيرد و ايران را صاحب مدال کند.
در تکواندو هم که يکي از رشته‌هاي مدال آور در المپيک‌هاي قبلي بوده اميد به مدال آوري وجود دارد. با اين حال به طور قطعي نمي‌توان اميدوار بود که در اين رشته مدال طلا کسب شود اما همچنان يکي از اميدهاي ايران براي کسب مدال تکواندو است.
پيش بيني سياه و سفيد با ۸ مدال!
در چنين شرايطي پيش بيني اينکه کاروان ورزش ايران در المپيک توکيو چند مدال مي‌گيرد کار سختي است. با اين حال پيش بيني غيررسمي مسئولان ورزش ايران اين است که اين کاروان بتواند بين ۷ تا ۸ مدال را کسب کند.
البته اين هراس و واهمه در بين مسئولان ورزش ايران وجود دارد که نتايج سياهي مثل المپيک پکن رقم بخورد و اين اميدواري را هم دارند که نتايج سفيد و درخشاني مثل المپيک لندن براي کاروان ورزش ايران به دست بيايد. با اين حال اميدواري بيشتر اين است که همان نتايج المپيک ريو تکرار شود.

انتهای پیام.

ورزش ايران المپيک

نظر خود را بگذارید