صفحه اصلی/ علمی ۲۱:۰۱:۳۲ ۱۴۰۰/۳/۲۴ | ايسنا 0

کرکسي که نخستين پاي مصنوعي دائمي را دريافت کرد

کرکسي که نخستين پاي مصنوعي دائمي را دريافت کرد

کرکسي که نخستين پاي مصنوعي دائمي را دريافت کرد

ايسنا/يک کرکس اولين پرنده در جهان است که يک پاي مصنوعي دائمي بيونيک دريافت مي‌کند.

  به نقل از نيو اطلس، اگرچه تاکنون پرندگاني بوده‌اند که پاهاي مصنوعي بنددار دريافت کرده‌اند، اما دانشمندان اکنون گزارش داده‌اند که اولين ادغام پاي مصنوعي مستقيماً در استخوان پاي يک کرکس صورت گرفته است. دانشمندان اين حيوان را به عنوان اولين "پرنده بيونيک" در جهان توصيف مي‌کنند.

اين پرنده با نام "ميا"، يک کرکس ريش‌دار يا هماي ماده است که بزرگترين پرنده در اروپا است. "ميا" در پناهگاهي در هرينگسي اتريش نگهداري مي‌شود. "ميا" با يک پاي به شدت آسيب ديده مشاهده شد و در نهايت مجبور به قطع پاي اين پرنده شدند.

در حالي که پرندگان کوچک‌تر ممکن است بتوانند تنها با يک پا از پس زندگي برآيند، اما چنين فقداني فرود، راه رفتن يا نگه داشتن طعمه را براي پرندگان سنگين‌تر مانند کرکس‌هاي ريش‌دار بسيار دشوار مي‌کند و با در نظر داشتن اين مشکلات، گروهي در دانشگاه پزشکي "وين" تصميم گرفتند پاي جديدي را که به طور دائمي به استخوان پاي "ميا" متصل مي‌شود، به اين پرنده هديه کنند.

اين گروه توسط پروفسور "اسکار آزمان" که قبلاً در کارهايي مانند مجهز کردن سه فرد دچار قطع عضو به بازوهاي بيونيک قابل کنترل با ذهن مشارکت داشته است، هدايت مي‌شد.

دانشمندان براي اين کرکس ريش‌دار از فرآيندي موسوم به استخوان‌سازي استفاده کرد که در آن پايه پاي مصنوعي مستقيماً به انتهاي استخوان پاي پرنده متصل مي‌شود. "ميا" طي سه هفته پس از عمل جراحي تلاش براي راه رفتن را شروع کرد و پس از شش هفته تمام وزن خود را روي پاي مصنوعي خود گذاشت. اکنون گفته مي‌شود که "ميا" در حال حاضر به شکل عادي راه مي‌رود و فرود مي‌آيد.

"آزمان" مي‌گويد: ما براي اولين بار موفق شديم اندام کرکس را به صورت بيونيکي بازسازي کنيم.

مقاله‌اي در مورد اين کار در مجله Scientific Reports منتشر شده است.

انتهای پیام.

کرکس ريش دار بيونيک پاي مصنوعي کرکس

نظر خود را بگذارید