صفحه اصلی/ خودرو ۲۳:۵۱:۰۰ ۱۴۰۰/۳/۲۴ | پدال 0

هِنگران HRS1، همتاي چيني و الکتريکي سوزوکي جيمني!

هِنگران HRS1، همتاي چيني و الکتريکي سوزوکي جيمني!

هِنگران HRS1، همتاي چيني و الکتريکي سوزوکي جيمني!

پدال/ سوزوکي جيمني هميشه در چين محبوب بوده است خصوصاً در بين زنان ميان‌سال؛ اما ازآنجايي‌که جيمني در چين به‌صورت وارداتي عرضه مي‌شود، قيمت نسبتاً بالايي دارد که فروش آن‌را محدود مي‌کند و اين دقيقاً همان جايي است که خودروسازان خلاق چيني وارد عمل مي‌شوند! يکي از اين خودروسازان، شرکت نوپايي بنام هِنگران (Hengrun) است که خودرويي بنام HRS1 را معرفي کرده است. اين خودرويي کوچک، الکتريکي و شهري است که جالب و زيبا به نظر مي‌رسد اما بسيار به نسل دوم سوزوکي جيمني شباهت دارد.

هنگران HRS1 مي‌تواند نقش يک جيمني الکتريکي را در چين بازي کند آن‌هم درحالي‌که با توجه به سرعت بسيار پايين توسعهٔ محصولات الکتريکي توسط سوزوکي، به نظر نمي‌رسد تا يک دههٔ آينده شاهد ساخت جيمني الکتريکي واقعي باشيم. قبلاً نسل دوم اين خودروي ژاپني توسط چيني‌ها کپي شده بود اما اين کار توسط سازندگان خودروهاي الکتريکي سرعت پايين انجام گرفته بود درحالي‌که هنگران HRS1 يک خودروي الکتريکي تمام‌عيار است و مي‌تواند در بزرگراه‌ها تردد کند.

البته هنگران کاملاً از روي جيمني کپي‌برداري نکرده و جلو و عقب جديدي براي خودرو طراحي کرده اما بااين‌وجود طراحي کلي HRS1 بسيار شبيه به محصول سوزوکي است. شرکت هنگران اتومبيل در سال ۲۰۱۴ تأسيس شده و ظرفيت توليد سالانه ۱۰۰ هزار خودروي الکتريکي را دارد. HRS1 فعلاً اولين و تنها محصول اين شرکت محسوب مي‌شود اما هنگران در حال ساخت يک کراس‌اوور، يک سدان و يک MPV هم هست.

HRS1 دو صندلي در جلو و يک نيمکت کوچک در عقب دارد و بنابراين مي‌تواند دو بزرگ‌سال و دو کودک را حمل کند. اين ماشين ۳,۵۶۰ ميلي‌متر طول، ۱,۶۱۰ ميلي‌متر عرض و ۱,۷۰۵ ميلي‌متر ارتفاع داشته و فاصلهٔ محوري آن ۲,۲۵۰ ميلي‌متر است. براي مقايسه، فاصلهٔ محوري، عرض و ارتفاع نسل دوم جيمني دقيقاً با اين کپي چيني برابر است اما با ۳,۶۷۵ ميلي‌متر طول، کمي کشيده‌تر از آن است. داخل HRS1 اما شباهت چنداني با جيمني ندارد زيرا هنگران آن‌را به صفحه آمپر تمام ديجيتالي و نمايشگر بزرگ سيستم اطلاعاتي-سرگرمي مجهز کرده است. دوربين ديد عقب و پورت USB هم از ديگر تجهيزات اين خودرو هستند.

HRS1 به يک موتور الکتريکي با ۴۴ اسب بخار قدرت و ۱۴۰ نيوتن متر گشتاور مجهز است که توسط يک باطري ۲۸ کيلووات ساعتي تغذيه مي‌شود. نيروي موتور به چرخ‌هاي جلو منتقل مي‌شود و خودرو را به حداکثر سرعت ۱۰۲ کيلومتر بر ساعت مي‌رساند. اين ماشين با هر بار شارژ مي‌تواند تا ۳۰۵ کيلومتر را طي کند و شارژ باطري‌هاي آن با شارژرهاي ۲۲۰ ولتي ۹ ساعت و با شارژرهاي سريع ۳۶۰ ولتي تنها ۴۰ دقيقه طول مي‌کشد.

سؤال بزرگ در مورد اين خودرو اما مي‌توان قيمت باشد که پاسخ آن کلمهٔ ارزان است! قيمت HRS1 در تيپ پايه از تنها ۴۹,۸۰۰ يوآن معادل ۷,۸۰۰ دلار آغاز شده و نهايتاً به ۷۹,۸۰۰ يوان معادل ۱۲,۴۸۰ دلار مي‌رسد. با توجه به اينکه قواي محرکه در همهٔ تيپ‌هاي اين خودرو يکسان است، اختلاف قيمت بين تيپ‌هاي پاييني و بالايي آن خيلي زياد به نظر مي‌رسد و به همين دليل احتمالاً بسياري از خريداران سراغ نسخهٔ پايه خواهند رفت.

انتهای پیام.

خودروي چيني خودرو

نظر خود را بگذارید