صفحه اصلی/ سلامت ۲۰:۳۰:۰۰ ۱۴۰۰/۳/۲۴ | فرارو 0

چرا بايد ۳۰‌دقيقه از ميانه روز را به ناهار اختصاص دهيد؟

چرا بايد ۳۰‌دقيقه از ميانه روز را به ناهار اختصاص دهيد؟

چرا بايد ۳۰‌دقيقه از ميانه روز را به ناهار اختصاص دهيد؟

فرارو/ ليزا يانگ متخصص تغذيه مي‌گويد: يک وقفه‌کاري در وسط روز، حتي اگر فقط ۳۰‌دقيقه باشد، براي صرف ناهار ضرورت دارد، زيرا مي‌تواند از رخوت و خستگي در ساعات بعدازظهر پيشگيري و به شما کمک کند در تمام طول ساعات بعدازظهر انرژي لازم را داشته باشيد.
 
حتماً خيلي شنيده‌ايد که مي‌گويند يکي از راه‌هاي تغذيه سالم آن است که افراد وعده صبحانه را از دست ندهند. اما شايد اين سؤال برايتان پيش بيايد که آيا وعده ناهار آن هم در شرايطي که افراد در اين ساعات معمولاً سرشان شلوغ است، براي سلامتي ضرورت دارد؟

به نقل از CNN، تامارا دوکر فِرومن، متخصص تغذيه، مي‌گويد: «تخصيص وقت به يک ناهار سيرکننده و متعادل مي‌تواند به سازماندهي خوراک روزانه ما کمک کند و باعث شود ما بهتر بتوانيم نشانه‌هاي واقعي گرسنگي را تشخيص دهيم. بنابراين، مي‌توانيم فقط وقتي واقعاً گرسنه هستيم غذا بخوريم و کمتر احتمال دارد که به ريزه‌خواري و هله‌هوله‌خواري روي بياوريم.»

متخصص تغذيه، ليزا يانگ، مي‌گويد: «يک وقفه‌کاري در وسط روز، حتي اگر فقط ۳۰‌دقيقه باشد، براي صرف ناهار ضرورت دارد، زيرا مي‌تواند از رخوت و خستگي در ساعات بعدازظهر پيشگيري و به شما کمک کند در تمام طول ساعات بعدازظهر انرژي لازم را داشته باشيد.»

فرومن مي‌گويد، کنار گذاشتنِ ناهار چيزي بيشتر از عذاب گرسنگي، افت قند خون و تحريک‌پذيري به همراه دارد. اين کار باعث مي‌شود که شما بيشترين حجم کالري روزانه خودتان را در ساعات عصرگاهي مصرف کنيد و به دنبال آن سايز دور شکم‌تان افزايش پيدا مي‌کند و سلامتي‌تان به خطر مي‌افتد. صرف ناهارِ ديروقت بروي خواب شبانه نيز اثر منفي دارد.»

فرومن مي‌گويد: «من متوجه شده‌ام اگر بيماراني که با شکايت از پرخوري شبانه به من مراجعه مي‌کنند عادت کنند صبحانه‌ها و ناهار‌هاي سيرکننده مصرف کنند، بهتر مي‌توانند اشتهاي خود را در ساعات پاياني روز مديريت کنند و هرچه به ساعات آخر شب نزديک مي‌شوند اشتهاي کمتري براي غذا خوردن دارند.»

چطور براي ساعت ناهار وقت پيدا کنيم؟
يک ناهار خوب با يک سالاد خوب آغاز مي‌شود. اما يادتان باشد که نبايد ناهار را پشت ميز کارتان صرف کنيد. وقت گذاشتن براي ناهار به معناي يک ناهار بزرگ و پر از مخلفات نيست. نکته کليدي آن است که به ناهار به عنوان يکي از قرار‌هاي ملاقات روزانه‌تان فکر کنيد و از وقتي از خواب بيدار مي‌شويد برايش برنامه‌ريزي داشته باشيد.

برنامه‌ريزي براي ناهار به اين معني است که شما در ساعاتي که قند خون‌تان شروع به افت کردن مي‌کند، دست به هله‌هوله‌خواري نمي‌زنيد.

نخست، بهترين ساعتي که مي‌توانيد ناهار صرف کنيد را مشخص کنيد. بعداز‌آن، مشخص کنيد که چه غذايي دوست داريد مصرف کنيد. اگر از خانه کار مي‌کنيد بهترين راهکار آن است که غذا را شب قبل آماده کنيد تا بتوانيد راحت از يخچال خارج و آن را مصرف کنيد.

اگر مي‌خواهيد وزن خود را کنترل کنيد بهترين گزينه آن است که ناهار را در ساعت درست مصرف کنيد. يک مطالعه با مشارکت ۴۲۰‌نفر که دچار چاقي بودند نشان داد، افرادي که قبل از ساعت ۳‌بعدازظهر ناهار خورده بودند در مقايسه با آن‌هايي که بعد از ساعت ۵‌بعدازظهر ناهار خورده بودند، در طي ۵‌ماه وزن بيشتري کم کرده بودند. اين‌درحالي بود که کالري مصرفي هر دو گروه يکسان و مقدار چربي، پروتئين و کربوهيدرات آن نيز با هم برابر بود.

فراموش نکنيد که از وقت ناهار به عنوان فرصتي براي تازه کردنِ ذهن‌تان استفاده کنيد. وقتي موقع صرف ناهار چشم‌تان را از روي صفحه‌نمايش برمي‌داريد فرصت پيدا مي‌کنيد که به بافت و طعم غذاي‌تان فکر کنيد و از هر يک لقمه آن لذت ببريد.

برطبق يانگ، تحقيقات نشان داده افرادي که در هنگام بازي کامپيوتري غذا مصرف مي‌کنند؛ نسبت به سايرين تندتر و دوبرابر بيشتر غذا مي‌خورند و خيلي کمتر از ديگران احساس سيري مي‌کنند.

ناهار‌هاي ساده و خوشمزه
يانگ مي‌گويد، يک راه ساده براي تهيه ناهار ترکيب سبزيجات، پروتئين‌هاي سالم و کربوهيدارت‌هاي غني از فيبر است. اگر به چربي علاقه داريد سراغ چربي‌هاي سالم مثل روغن زيتون، آووکادو و دانه‌ها برويد.

نيمي از بشقاب خود را با سبزيجات غيرنشاسته‌اي پر کنيد. نيمه دوم را به دو بخش تقسيم کنيد: نيمي از آن را با پروتئين‌هايي مثل ماهي و مرغ کبابي پر کنيد و بقيه بشقاب را با کربوهيدارت‌هايي مانند انواع لوبيا يا کينوآ که به آرامي هضم مي‌شوند، پر کنيد. لوبيا و نخود خودشان در دسته پروتئين‌ها هم جاي مي‌گيرند.

فرومن مي‌گويد: «اين فرمول براي شام هم استفاده مي‌شود، اما به مقدار کمتر.» فرومن مي‌گويد: «مي‌توانيد در کنار آن يک سوپ غليظ مانند سوپ عدس هم صرف کنيد.» ساير پيشنهاد‌ها براي يک ناهار مقوي و خوشمزه مي‌تواند شامل يک ساندويچ تن ماهي يا بوقلمون با نان تيره گندم به همراه مقداري اسفناج، خيار و هويج باشد.

انتهای پیام.

وعده غذايي ناهار

نظر خود را بگذارید