صفحه اصلی/ ورزشی ۰۴:۵۶:۳۱ ۱۴۰۰/۳/۲۱ | ايرنا 0

شاگردان اسکوچيچ در چه صورتي صعود مي‌کنند؟

شاگردان اسکوچيچ در چه صورتي صعود مي‌کنند؟

شاگردان اسکوچيچ در چه صورتي صعود مي‌کنند؟

ايرنا/ تيم ملي فوتبال ايران در صورتي که در گروه خود در رقابت‌هاي انتخابي جام جهاني ۲۰۲۲ و جام ملت‌هاي ۲۰۲۳ به مقام دومي برسد؛ راه دشواري براي صعود خواهد داشت.
ايرنا: مرحله دوم مسابقات انتخابي جام جهاني ۲۰۲۲ قطر و جام ملت‌هاي ۲۰۲۳ چين در جريان است و تنها ۲ هفته تا پايان اين مرحله باقيمانده است. تيم‌هاي نخست(به جز قطر) و پنج تيم برتر دوم راهي دور نهايي مي‌شوند تا در آنجا براي رسيدن به جام جهاني قطر تلاش کنند.
تيم ملي فوتبال ايران با شکست سه بر صفر و مقتدرانه بحرين به چهارمين برد خود در ششمين ديدار دست پيدا کرد و با ۱۲ امتياز به رده دوم جدول رده‌بندي گروه سوم صعود کرد. شاگردان دراگان اسکوچيچ در ادامه بايد به ترتيب مقابل کامبوج و عراق ديدار داشته باشند. پيروزي در اين ۲ مسابقه، ملي‌پوشان را در صدر جدول رده‌بندي گروه قرار خواهد داد و ما بدون هيچ نگراني و اما و اگري به دور سوم صعود مي‌کنيم ولي قرار گرفتن در رده دوم ابهامات زيادي را به وجود مي‌آورد. در اين گزارش قرار است به اين ابهامات پاسخ دهيم.
با توجه به کناره‌گيري کره شمالي، در محاسبه امتيازات تيم‌هاي دوم براي رعايت عدالت، نتايج تيم‌ها با رقبايي که در گروه‌هايشان رتبه آخر را کسب کرده‌اند حذف خواهد شد و اين يعني هر ۲ نتيجه‌اي که ما در مقابل کامبوج به دست آورده و مي‌آوريم به حساب نمي‌آيد. در اين شرايط ما فعلا در جدول تيم‌هاي دوم ۹ امتيازي هستيم و تنها جدال با عراق مي‌تواند به امتيازات ما اضافه کند. اگر عراق را شکست دهيم که رتبه نخست گروه را به دست مي‌آوريم اما تساوي و يا شکست مقابل شاگردان سرچکو کاتانتس، وضعيت ايران را به عنوان تيم دوم با پرسش‌هاي زيادي روبرو مي‌کند.
در حال حاضر در جدول تيم‌هاي دوم به جز لبنان، چين و اردن که چهار بازي انجام داده‌اند الباقي تيم‌ها پنج مسابقه را برگزار کرده‌اند. با اين وجود لبنان با ۱۰ امتياز صدرنشين جدول تيم‌هاي دوم است. ازبکستان، امارات، ايران و عمان ۹ امتيازي هستند. چين و اردن با هفت امتياز در رده‌هاي ششم و هفتم جاي گرفته‌اند و تاجيکستان با چهار امتياز در اين جدول تيم آخر است.
شکست مقابل عراق باعث حذف ايران خواهد شد و ما به دور بعدي راه پيدا نمي‌کنيم. وضعيت تيم‌هاي دوم به گونه‌اي است که تنها روي کاغذ ممکن است همگي آنها به نحوي شکست بخورند که ما در بين پنج تيم اول باقي بمانيم.
اما اگر بازي ايران و عراق با نتيجه مساوي به اتمام برسد چه شرايطي حاکم خواهد شد؟
گروه اول: تيم دوم(چين)
در اين گروه چين بدون شک دوم خواهد شد. آنها فعلا هفت امتيازي هستند و در ۲ بازي پيش رو بايد به مصاف مالديو و سوريه بروند. مالديو در اين گروه تنها از پس گوام برآمده و حرفي مقابل چين نخواهد داشت اما جدال با سوريه ممکن است چشم بادامي‌ها را با مشکل روبرو کند. البته اگر سوريه با تمام قوا به ميدان برود چرا که آنها اولي و صعود خود را قطعي کرده‌اند. چين با توجه به برد احتمالي مقابل مالديو با تفاضل گلي خوب ۱۰ امتيازي مي‌شود و بالاتر از ايران قرار خواهد گرفت.
گروه دوم: تيم دوم(اردن)
در اين گروه استراليا با ۱۸ امتياز صدرنشين است و اگر اتفاق خاصي رخ ندهد به عنوان صدرنشين به دور بعدي صعود مي‌کند. در اين گروه اردن با ۱۳ امتياز و سه امتياز برتري نسبت به کويت در رده دوم است و احتمالا تيمي خواهد بود که بايد براي قرار گرفتن بين برترين تيم‌هاي دوم تلاش کند. اردن در جدول تيم‌هاي دوم فعلا با هفت امتياز هفتم است. آنها در ۲ بازي پيش رو بايد به مصاف کويت و استراليا بروند که هر ۲ مسابقه دشوار است. البته جدال با استراليا وقتي خواهد بود که کانگروه‌ها صعود خود را قطعي کرده‌اند و احتمالا با تمام توان به ميدان نمي‌آيند. اردن در صورت کسب يک برد مي‌تواند بالاتر از ايران قرار بگيرد اما ناکامي آنها در کسب ۲ پيروزي باعث مي‌شود تا پايين‌تر ازايران قرار بگيرند.
گروه چهارم: تيم دوم(ازبکستان)
هنوز صدرنشين اين گروه مشخص نشده و ممکن است ازبکستان ۱۲ امتيازي در هفته پاياني با پيروزي در برابر عربستان به مقام اولي دست پيدا کند اما فعلا با اين وضع جدول تيم ازبکستان با ۹ امتياز در بين تيم‌هاي دوم در رده دوم است. ازبکستان ابتدا بايد به مصاف يمن برود که احتمالا نتايجش پاک خواهد شد و سرانجام به مصاف عربستان برود. پيروزي و يا تساوي ازبکستان مقابل عربستان آنها را بالاتر از ايران قرار مي‌دهد ولي شکستشان باعث خواهد شد تا شاگردان واديم آبراموف پايين‌تر از ايران در جدول بايستند.
گروه پنجم: تيم دوم(عمان)
در اين گروه قطر صدرنشين شده و خيالش راحت است. عمان هم با ۶ امتياز اختلاف نسبت به هند در رده دوم جاي خود را تثبيت کرده است. اين تيم در بين تيم‌هاي دوم ۹ امتيازي است و تفاضلش ۲ تا از ايران کمتر است. عمان در ۲ ديدار پيش رو بايد به ترتيب به مصاف تيم‌هاي افغانستان و بنگلادش برود. بنگلادش در گروه آخر است و نتايج محاسبه نخواهد شد ولي افغانستان با پنج امتياز تيم پنجم گروه است. عمان در ديدار رفت با سه گل حريف خود را شکست داده و احتمالا اين اتفاق دوباره تکرار خواهد شد. اين يعني عمان با ۱۲ امتياز قطعا بالاتر از ايران در جدول دوم‌ها قرار خواهد گرفت مگر اينکه نتيجه ديگري رقم بخورد که بسيار بعيد است.
گروه ششم: تيم دوم(تاجيکستان)
تاجيکستان بعد از ژاپن با ۱۰ امتياز تيم دوم گروه ششم است و در جدول تيم‌هاي دوم با چهار امتياز تيم آخر محسوب ميشود و شانسي براي صعود ندارد. اين تيم حتي در صورت شکست ميانمار هم هفت امتيازي مي‌شود و به جمع بهترين تيم‌هاي دوم راه پيدا نمي‌کند.
گروه هفتم: تيم دوم(امارات)
در اين گروه هنوز مشخص نيست که ويتنام ۱۴ امتيازي سرگروه خواهد شد يا امارات ۱۲ امتيازي اما فعلا تيم عربي در رده دوم است. اين تيم بين تيم‌هاي دوم ۹ امتياز ياست و با تفاضل گل مثبت پنج و گل زده بيشتر نسبت به ايران در رده سوم جاي دارد. امارات در بازي‌هاي پيش رو بايد به مصاف اندونزي و ويتنام برود. بازي اول محسابه نميشود چون اندونزي تيم آخر گروه است اما جدال با ويتنام مرگ و زندگي است. ويتنام اگر در جدول تيم‌هاي دوم بود هشت امتياز مي‌داشت. در بازي آخر امارات در صورت کسب پيروزي قطعا بالاتر از ايران قرار مي‌گيرد و در آن صورت اصلا ويتنام است که با ۱۱ امتياز همراه امارات به مرحله بعدي ميرود. اما تساوي امارات باعث مي‌شود تا امتيازات و تفاضل اين تيم با ايران برابر شود و نتيجه بازي ايران و عراق و گل‌هاي رد و بدل شده مشخص مي‌کند کدام تيم بالاتر از ديگري قرار خواهد گرفت. باخت امارات هم که کاملا به نفع تيم دراگان اسکوچيچ خواهد بود.
گروه هشتم: تيم دوم(لبنان)
در اين گروه کره جنوبي و لبنان ۱۰ امتيازي هستند اما تيم شرق آسيايي با تفاضل بهتر صدرنشين است. شکست لبنان مقابل ترکمنستان بعيد بود اما باعث شد تا کار آنها براي قرار گرفتن در بين بهترين تيم‌هاي دوم سخت شود. لبنان اگر به کره جنوبي ببازد پشت سر ما در جدول خواهد بود.
در کل تيم‌هاي چين، عمان و ازبکستان از شانس بسيار زيادي براي صعود به عنوان تيم دوم برخوردار هستند و يک سهميه باقيمانده به يکي از تيم‌هاي ايران، اردن، لبنان و امارات خواهد رسيد. شاگردان دراگان اسکوچيچ در صورت تساوي مقابل عراق شرايط پيچيده‌اي را تجربه خواهند کرد و چه بهتر که اصلا کار به اينجا نکشد و ما بتوانيم با عبور از سد عراق به عنوان تيم نخست به مرحله بعدي صعود کنيم.

انتهای پیام.

اسکوچيچ تيم ملي

نظر خود را بگذارید