صفحه اصلی/ ورزشی ۰۴:۳۷:۱۹ ۱۴۰۰/۳/۲۱ | ورزش 3 0

شادي آشنا باز هم جنجال آفريد

شادي آشنا باز هم جنجال آفريد

شادي آشنا باز هم جنجال آفريد

ورزش 3/ سانيا يوردويچ، ليبروي تيم ملي واليبال صربستان، به دليل ارتکاب حرکت چشم کشيده که حرکتي نژادپرستانه در سراسر جهان تلقي مي‌شود، در ديدار برابر تايلند، تعليق شد.
سانيا يوردويچ، ليبروي تيم ملي واليبال صربستان، به دليل ارتکاب حرکت چشم کشيده که حرکتي نژادپرستانه در سراسر جهان تلقي مي‌شود، در ديدار برابر تايلند، تعليق شد.
در ديدار دو تيم صربستان و تايلند در ليگ ملت ها، حرکت چشم کشيده که حرکتي نژادپرستانه در سراسر جهان تلقي مي شود، از سوي سانيا يوردويچ، ليبروي تيم صربستان، شکار دوربين ها شد و اعتراضات بسياري را برانگيخت به شکلي که هشتگ نفرت‌پراکني عليه آسيايي ها را متوقف کنيد (#StopAsianHate) در توييتر تبديل به ترند و يکي از هشتگ هاي داغ فضاي مجازي شد.
پس از اينکه اين حرکت يوردويچ اعتراضات گسترده اي را برانگيخت اين بازيکن در دو بازي از همراهي تيم صربستان محروم شد تا به اين ترتيب برابر تيم هاي ملي بلژيک و کانادا به ميدان نرود.
فدراسيون بين المللي واليبال، فدراسيون واليبال صربستان را به دليل حرکت نژادپرستانه بازيکنش 20 هزار فرانک سوئيس (22 هزار 392 دلار، 15 هزار 832 پوند) جريمه کرد. فدراسيون بين‌المللي واليبال (FIVB) امروز اعلام کرد اين مبلغ به "مقابله با رفتار تبعيض آميز يا تامين هزينه مالي برنامه‌هاي آموزشي و فرهنگي در خانواده جهاني واليبال" اختصاص خواهد يافت.
يوردويچ از اين رفتار خود عذرخواهي کرد و دراينستاگرام خود نوشت: "من از اشتباه خود آگاهم و بلافاصله پس از مسابقه از تمام تيم تايلند عذرخواهي کردم. من با آن حرکت قصد داشتم به هم تيمي هايم بگويم که حالا ما مثل تايلندي ها شروع به دفاع مي کنيم. قصد بي احترامي به هيچکس را نداشتم."
پس از انتشار اين پست سانيا يوردويچ اينستاگرام خود را غيرفعال کرده است.
فدراسيون واليبال صربستان نيز ضمن عذرخواهي اعلام کرد که از اين حرکت يوردويچ بسيار متاسف است و صميمانه از تيم واليبال تايلند، مردم تايلند و همه افرادي که در اين ميان رنجيده شده اند عذرخواهي مي کند.
اين فدراسيون همچنين در بيانيه خود گفته بود که سانيا يوردويچ نيز از اشتباه خود آگاه است و از بازيکن تيم ملي تايلند بلافاصله عذرخواهي کرده است.
اما با وجود عذرخواهي بازيکن صرب و فدراسيون واليبال اين کشور کارزاري اينترنتي در رابطه با تقاضاي مجازات اين بازيکن به راه افتاد که از فدراسيون بين المللي واليبال مي خواتس تا کار خود را انجام دهد و اين بازيکن را مجازات کند. اين کارزار تا امروز بيش از 5200 امضا جمع کرده است.
اين کارزار مدعي است که يوردويچ بايد به دليل اين حرکت نژادپرستانه با مجازات سنگين تري رو به رو شود و عذرخواهي حداقل کاري است که او به عنوان يک انسان مي توانست انجام دهد.
اولين بار نيست که صرب ها  چنين حرکات نژادپرستانه اي را در صحنه هاي بين المللي مرتکب مي شوند و در سال 2017 نيز پس از قهرماني در رقابت هاي قهرماني اروپا و راهيابي به مسابقات قهرماني جهان در ژاپن تمام بازيکنان اين تيم با کشيدن چشم هاي خود اين موفقيت را به شکلي زننده و نژادپرستانه جشن گرفتند.
همچنين نخستين باري نيست که ورزشکاران مرتکب چنين خطايي مي شوند؛ در سال 2017 ازک.وييل لاوتزي، فوتباليست آرژانتيني، پس از اينکه عکسي از او که در آن چشم هاي خود را کشيده بود، منتشر شد، مجبور به عذرخواهي شد.
در سال 2008 نيز تيم ملي بسکتبال اسپانيا عکسي تبليغاتي را منتشر کرد که بازيکنان هر دو تيم زنان و مردان اسپانيا روي زمين بسکتبالي که عکس اژدهاي چيني بر آن نقش بسته بود، با انگشتان دو دست چشم ها را کشيده بودند!
کنفدراسيون فوتبال آسيا نيز عيسي آل‌کثير، مهاجم پرسپوليس، را به دليل شکلکي مشابه پس از گلزني برابر پاختاکور ازبکستان به مدت ۶ ماه از هرگونه فعاليت ورزشي محروم کرد. اين کنفدراسيون حرکت شادي  بعد از گل آل‌کثير را نژادپرستانه خوانده بود.

انتهای پیام.

واليبال ايران

نظر خود را بگذارید