صفحه اصلی/ استانها ۰۴:۲۶:۰۰ ۱۴۰۰/۳/۲۱ | ايرنا 0

۱۹۰ هکتار از جنگل‌هاي کردستان در آتش سوخت

۱۹۰ هکتار از جنگل‌هاي کردستان در آتش سوخت

۱۹۰ هکتار از جنگل‌هاي کردستان در آتش سوخت

ايرنا/ مديرکل منابع طبيعي و آبخيزداري کردستان گفت: از ابتداي امسال تاکنون در ۲۸ فقره آتش‌سوزي عرصه‌هاي طبيعي استان، ۱۹۰ هکتار از جنگل‌ها و مراتع در آتش سوخت.

سعدي نقشبندي، مديرکل منابع طبيعي و آبخيزداري کردستان اظهار کرد: امسال در مجموع ۳۶  فقره آتش سوزي در عرصه هاي طبيعي استان رخ داده است که ۳۲۲ هکتار شامل ۱۹۰ هکتار جنگل طبيعي و ۱۸۰ هکتار مرتع بوده است.
وي اضافه کرد: گرماي زود هنگام و پوشش گياهي مناسب با توجه به پراکنش مطلوب بارندگي‌ها در سال زراعي گذشته باعث شد تا آتش سوزي مراتع و جنگل‌هاي استان امسال زودتر از سال گذشته آغاز شود.
مديرکل منابع طبيعي و آبخيزداري کردستان با بيان اينکه شروع آتش‌سوزي‌هاي امسال از ارديبهشت بود، يادآور شد: پارسال ۱۸۷ فقره آتش سوزي در عرصه‌هاي طبيعي استان رخ داد که طي آن يک هزار و ۴۴۵ هکتار در آتش سوخت.
نقشبندي به برنامه هاي اداره کل منابع طبيعي استان براي مقابله با آتش سوزي‌ها اشاره کرد و گفت: تيم بندي گروه‌هاي اطفاي حريق در ۱۰ شهرستان انجام و کارکنان ادارات منابع طبيعي نيز به امکانات لازم اطفاي حريق مجهز شده‌اند.
وي به همکاري مطلوب و اعلام آمادگي انجمن‌هاي مردم نهاد و همياران طبيعت در مناطق جنگلي اشاره و تاکيد کرد: جلب همکاري دهياران، فرهنگسازي با استفاده از چهره‌هاي فرهنگي و تاثيرگذار استان و برگزاري دوره‌هاي ترويجي و آموزشي از جمله برنامه‌هاي اداره کل منابع طبيعي در سال جاري است.
مديرکل منابع طبيعي و آبخيزداري کردستان با بيان اينکه بيشترين آتش سوزي امسال در عرصه‌هاي طبيعي سنندج روي داده است، افزود: از مردم انتظار داريم تا از روشن کردن آتش در عرصه‌هاي طبيعي به منظور پخت و پز جدا خودداري کنند و هر گونه آتش سوزي را به سامانه ۱۵۰۴ اطلاع دهند.
نقشبندي يادآور شد: منابع طبيعي علاوه بر کارکردهاي زيست محيطي، براي منابع آبي استان هم مهم است و در صورت خدشه به اين عرصه‌ها بايد منتظر صدمه‌هاي شديد به منابع آبي هم باشيم.

انتهای پیام.

نظر خود را بگذارید