صفحه اصلی/ اقتصادی ۰۰:۲۴:۴۲ ۱۴۰۰/۳/۲۱ | ايسنا 0

طرح جديد بيمه بيکاري؛ مهلت ثبت نام وام کرونا تمديد شد

طرح جديد بيمه بيکاري؛ مهلت ثبت نام وام کرونا تمديد شد

طرح جديد بيمه بيکاري؛ مهلت ثبت نام وام کرونا تمديد شد

ايسنا/  مهلت ثبت نام و پرداخت تسهيلات به متقاضيان مشاغل و کسب و کارهاي آسيب ديده از کرونا تا پايان شهريورماه تمديد شده و وزارت کار طرح جديدي را براي پرداخت بيمه بيکاري ارائه کرده است که به محض تصويب اعلام مي‌شود.

به گزارش ايسنا، به دنبال گسترش ويروس کرونا و تاثيرگذاري آن بر بسياري از مشاغل و کسب و کارها، مقرر شد بيمه بيکاري سه ماه اسفند ۱۳۹۸ و فروردين و ارديبهشت ۱۳۹۹ به افراد بيکار شده و کارگران آسيب ديده از کرونا پرداخت شود؛ بر اين اساس به منظور حمايت از صنوف و کارگران آسيب ديده از کرونا، مبلغ ۵۰۰۰ ميليارد تومان اعتبار از سوي دولت به صندوق بيمه بيکاري اختصاص يافت.

وزارت کار با راه اندازي سامانه ثبت درخواست بيمه بيکاري از کساني که در مدت سه ماهه دچار بيکاري و توقف فعاليت شده بودند درخواست کرد که به سامانه اي با آدرس
bimebikari.mcls.gov.ir مراجعه و درخواست خود را ثبت کنند.

بر اساس اعلام معاونت اقتصادي رياست جمهوري، سال گذشته ستاد ملي کرونا مبلغ ۲۰۰۰ ميليارد تومان براي مقرري بيمه بيکاري در نظر گرفته بود که پرداخت شد و در سال جديد نيز وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعي طرح جديدي را براي پرداخت بيمه بيکاري ارائه کرده که در صورت تصويب اعلام خواهد شد.

مطابق آمارهاي سال گذشته، مقرري ايام بيکاري کرونا در ماه‌هاي اسفند ۱۳۹۸ و فروردين و ارديبهشت ۱۳۹۹ براي يک ميليون و ۸۲ هزار نفر با مساعدت دولت پرداخت شد و حدود ۹۰ هزار نفر موفق به دريافت بيمه بيکاري ايام کرونا نشده و  منتظر واريز مقرري بودند که در آخرين روزهاي پاياني سال گذشته، توانستند اين مبلغ را دريافت کنند.

وزارت کار آن زمان اعلام کرد چنانچه احدي از مشمولان هنوز موفق به دريافت بيمه بيکاري ناشي از کرونا نشده مي تواند با شماره ۲۵۰۰ تماس گرفته و اين موضوع را اعلام و پيگيري کند.

در راستاي حمايت از صاحبان مشاغل و کسب و کارها در سال جاري، کارگروه مقابله با پيامدهاي اقتصادي کرونا، بسته جامع حمايت هاي اقتصادي مالي، بانکي و بيمه‌اي را در رابطه با مقررات در سال ۱۴۰۰ طراحي کرده است.

 آنطور که معاون اقتصادي رئيس جمهوري مي گويد: با توجه به تبعات اقتصادي همه‌گيري ويروس کرونا در کشور که باعث شد از مشاغل و کسب و کارها دچار آسيب شوند، در کارگروه اقتصادي براي حمايت از کسب و کارهاي آسيب از کرونا تصميماتي اتخاذ و سال گذشته جمعا ۷۷ هزار ميليارد تومان اعتبار به صورت مستقيم و در قالب تسهيلات به خانوارها پرداخت شد.
نهاونديان با بيان اينکه در يک سال گذشته، عملکرد تصميمات حمايتي کرونا در حوزه‌هاي مختلف، متفاوت بوده است، افزود: براساس ارزيابي که در دو ماه گذشته از ميزان تحقق برنامه‌هاي اجرايي داشتيم، کارگروه اقتصادي کرونا يک بسته جامع حمايت‌هاي اقتصادي کرونا را براي ۱۴۰۰ تصويب کرد.

وي از پرداخت بدهي مالياتي کسب و کارها تا پايان شهريور ماه بدون محاسبه جريمه ديرکرد خبر داد و گفت: کسب و کارهاي آسيب ديده از کرونا تا پايان شهريوماه فرصت دارند بدهي مالياتي خود را بدون محاسبه جريمه ديرکرد پرداخت کنند و همه عمليات اجرايي مالياتي تا پايان دوره مذکور متوقف مي‌شود تا بنگاه‌ها متضرر نشوند.

به گفته معاون اقتصادي رئيس جمهوري،سازمان امور مالياتي اجازه دارد جرايم مالياتي ۱۴ رسته بنگاه‌هاي اقتصادي متضرر از همه گيري کرونا را مورد بخشيدگي قرار دهد.

وي از تمديد مهلت زماني ثبت نام و پرداخت تسهيلات کرونايي کسب و کارها تا پايان شهريور ماه ۱۴۰۰ خبر داده و توصيه کرده همه کسب وکارها در رسته‌هاي ۱۴ گانه به بانک‌ها مراجعه کنند و بانک‌ها نيز تا پايان آبان ماه موظفند تسهيلات را بپردازند.

در حال حاضر در چهار رسته گردشگري، فرهنگ و هنر، ورزش و جوانان و حمل و نقل ريلي و هوايي مهلت‌ ثبت نام و پرداخت تسهيلات تمديد شده و مهدکودک‌ها، تالارها، پارک‌هاي آبي و شهربازي‌ها به فهرست کسب و کارهاي آسيب ديده از کرونا اضافه شدند و مي‌توانند از امهال‌ها و تسهيلات کرونا بهره‌مند شوند. 

به گزارش ايسنا، در بحث پرداخت وام حمايتي کرونا يکي از مشکلات اين بود که برخي کسب و کارهاي آسيب ديده از کرونا در اين دوران درآمدي نداشتند و تسهيلات دريافت کردند و هم اکنون موعد اقساط آنها رسيده است لذا کارگروه اقتصادي براي بازپرداخت اقساط امهال چهارماهه در نظر گرفت و بر اين اساس بازپرداخت چهار قسط نخست تسهيلات بنگاه‌هاي اقتصادي در سال ۱۴۰۰ به پايان دوره انتقال يافت تا چهار قسط پس از آخرين قسط پرداخت شود. 

همچنين بر اساس تصويب کارگروه اقتصادي، آن دسته از کسب و کارهاي آسيب ديده از کرونا که درآمدي نداشتند و چک‌هاي آنها وصول نشده تا پايان تيرماه سال جاري مهلت دارند چک‌هاي برگشتي خود را وصول کنند و در اين مدت، محدوديت‌هاي خدمات بانکي براي چک‌ها متوقف مي‌شود. براي مشاغل آسيب ديده از کرونا چنانچه کارفرمايان نتوانستند حق بيمه ارديبهشت و خردادماه را پرداخت کنند دو ماه امهال در نظر گرفته شده است.

بر اساس مصوبه ستاد ملي کرونا، شرکت‌هاي ارائه دهنده خدمات آب، برق و گاز اجازه قطع خدمات خود براي کسب و کارهاي آسيب ديده از کرونا که موفق به پرداخت قبوض نشدند را ندارند. 
مجوز فعاليت‌ها تا پايان خردادماه و احکام فعاليت اتحاديه‌ها و اتاق‌ها نيز تا پايان شهريور ماه تمديد شده است.

 

انتهای پیام.

وام کرونا بيمه بيکاري

نظر خود را بگذارید